SB Live Washington Top 25 boys basketball rankings: O’Dea, Garfield set to square off in matchup of state’s powers

Here are Scorebook Live’s all-classification Top 25 rankings for Washington high school boys basketball for the week of Jan. 6, 2020.

Our all-class Top 25 rankings are released weekly throughout the 2019-20 high school boys basketball season. The rankings are compiled by SB Live basketball analyst and former NBA player Dan Dickau and SB Live Washington reporter Andy Buhler.

ALL-CLASS BOYS BASKETBALL TOP 25

Rankings as of Jan. 6, 2020

1. Eastside Catholic 9-1 (3A)

Lost to national power Mater Dei (Calif.) in the Les Schwab Invitational championship game in Oregon, then took care of business against Franklin and Nathan Hale.

2. Union 12-0 (4A)

Won the Surf N Slam holiday tournament in San Diego and beat Gonzaga Prep at home on Saturday. 



3. O’Dea 7-2 (3A)

Throttled Rainier Beach and West Seattle in its first games since before Christmas. 

4. Garfield 9-2 (3A)

Beat West Seattle, 70-46, and Bishop Blanchet, 71-46, in its action since Dec. 21.

5. Mt. Spokane 10-1 (3A)

Won three games in three days, capped by a 75-57 win over Pacifica Christian (Calif.), to be crowned champions of the Les Schwab Invitational’s ancillary holiday showcase “The Eight.”

6. Federal Way 10-1 (4A)

Picked up its first loss of the season, 78-73, on the road at Skyview on Jan. 2. 

7. Mount Si 7-3 (4A)

Beat California’s Mayfair and five-star Josh Christopher to win the National Division of the Rancho Mirage Holiday Invitational behind an eight 3-pointer performance by tournament MVP Tyler Patterson, then came home and beat Skyline.

8. Seattle Prep 8-2 (3A)

Defeated Bainbridge, 53-37, and Ballard, 66-43.

9. Olympia 7-2 (4A)

Thumped Puyallup at home, 87-61, on Saturday.

10. Skyview 10-2 (4A) 

Beat Lake Stevens in the Cactus Jame, handed Federal Way its first loss, 78-73, and defeated Capital on the road, 54-45.

11. Central Valley 9-1 (4A)

Did not play last week. CV’s next game is Tuesday against Mt. Spokane. 

12. Sumner (9-2) (4A)

Lost to 4A side South Kitsap 54-51.

13. Wilson 8-2 (3A) 

Defeated Foss on Saturday, 78-54.

14. Glacier Peak 9-0 (4A)

Remained undefeated with a 72-44 win over Lake Stevens on Friday.

15. North Kitsap 7-2 (2A)

Beat Vashon Island 54-34 on Saturday.

16. Gonzaga Prep 6-4 (4A)

Defeated Kelso and lost to top-ranked 4A team Union on the road

17. Rainier Beach 5-4 (3A)

Last to O’Dea 88-60 and then turned around and defeated Roosevelt, 65-62, on Saturday.

18. Chiawana 9-0 (4A)

Remains without a loss after dealing the only other previously undefeated team, Kamiakin, its first loss of the season on Friday, 79-49. Also beat Lewis and Clark 80-56.

19. Zillah 10-0 (1A)

Beat Royal handily, 81-48, and No. 8 La Salle (1A) at home on Saturday.

20. West Seattle 7-4 (3A)

Was on the wrong side of two losses to two of the top teams in the state, Garfield (70-46) and O’Dea (55-39).

21. Lynden 8-1 (2A)

Defeated Marsyville-Pilchuck, 68-65, and Anacortes, 74-58, to mark its eighth straight win after an opening night loss to Gig Harbor.

22. Evergreen (Vancouver) 7-2 (3A)

Defeated La Salle (Ore.) convincingly, 53-32, ahead of the start of 3A Greater St. Helens League play — the Plainsmen are at Prairie on Tuesday.

23. Burlington-Edison 9-1 (2A)

Blew past Blaine 90-51 on Saturday. 

24. Gig Harbor 7-1 (3A)

Has not played since its holiday tournament in Hawaii on Dec. 23. Faces North Thurston at home Friday.

25. Toppenish 9-0 (2A)

Took care of business at Wapato and beat Ellensburg at home on Saturday.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d bloggers like this: